EnergySet

Podczerwień a ogrzewanie pomieszczeń – folia grzewcza dobra dla alergików?

Folię grzewczą możemy porównać z cienkim i elastycznym grzejnikiem, który dzięki oddziaływaniu energii elektrycznej wytwarza ciepło w postaci podczerwieni. Generatorem ciepła i podczerwieni jest mieszanka pasty grafitowej, a od jej gęstości i proporcji zależy moc grzewcza. W zakresie folii, mat i paneli grzewczych współpracujemy z marką Termofol. Grubość folii, którą oferujemy naszym klientom to jedynie 0,338mm. Niewiele, prawda? Służy ona nie tylko do ogrzewania podłogowego, ale może być również wykorzystywana do ogrzewania sufitowego czy ściennego. Coraz częściej jest montowana również pod lustrami, co skutecznie niweluje parowanie i daje dodatkowe źródło ciepła w łazience.

Jak zbudowana jest folia grzewcza?

Bazę stanowi folia PET, która jest wytrzymała na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. System zapewnia bezpieczeństwo – użyty materiał jest ognioodporny. Folia zasilana jest za pomocą miedzianej taśmy, a sterowanie odbywa się za pomocą niewielkiego panelu sterującego umieszczonego na ścianie.

Podczerwień a tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne

Przypomnijmy sobie z lekcji fizyki jak zachowuje się ciepło w pomieszczeniu. Nagrzane powietrze posiada mniejszą gęstość niż powietrze zimne, przez co unosi się w górę pomieszczenia. Czyli ciepło z tradycyjnego grzejnika uniesie się pod sufit, a niższe partie pozostaną niedogrzane. Potrzeba znacznie więcej czasu i energii do osiągnięcia optymalnej temperatury w niższych partiach pomieszczeń. Dodatkowo podczas ogrzewania występuje proces cyrkulacji, który wzmaga osuszanie powietrza oraz unoszenie się kurzu i innych alergenów z podłogi.

Nowoczesne sposoby ogrzewania, takie jak folia grzewcza, które wykorzystują podczerwień, działają nieco inaczej. System bezpośrednio nagrzewa powierzchnię, pod którą został umieszczony. Nie ogrzewa powietrza, przez co jego cyrkulacja jest zminimalizowana.

Ciepło jest odczuwalne od razu, bez konieczności nagrzania całego pomieszczenia. A skoro na efekty nie trzeba długo czekać, rewelacyjnie sprawdza się w każdym wnętrzu.

Czy podczerwień jest bezpieczna?

Oczywiście, że tak! Natężenie pola elektromagnetycznego, jakie emituje folia, jest porównywalne z polem, które emitują urządzania codziennego użytku – np. czajnik elektryczny czy suszarka do włosów.

Promieniowanie podczerwone jest zjawiskiem, które na co dzień obserwujemy w naturze, kiedy słońce ogrzewa naszą planetę. Jest ono niewidzialne dla ludzkiego oka, a odbieramy je właśnie w postaci ciepła z obiektów, na które pada.

Promieniowanie podczerwone jest z powodzeniem wykorzystywane nawet w medycynie – np. w rehabilitacji, fizjoterapii. Oczywiście folie mają pełnić funkcje grzewcze, a nie terapeutyczne, niemniej jednak pozytywny wpływ na zdrowie i poprawa samopoczucia są jak najbardziej odczuwalne.

Ogrzewanie na podczerwień a alergicy

Folia grzewcza, która wykorzystuje zjawisko podczerwieni, jest zbawiennym rozwiązaniem dla alergików i osób borykających się z problemami z układem oddechowym. Emitowane fale ciepła wspierają osuszanie ścian, co wpływa na wyższe właściwości izolacyjne oraz ograniczenie rozwoju grzybów, które upodobały sobie środowiska wilgotne.

Podczerwień minimalizuje cyrkulację czyli ruchy powietrza. Ogranicza się więc ruch pyłków, kurzu, zanieczyszeń i innych substancji powodujących alergię czy drażniących układ oddechowy. We wnętrzu tradycyjnego grzejnika jako podstawy ogrzewania konwekcyjnego osadza się brud i pył, które są ciężkie do wyczyszczenia z racji konstrukcji samego grzejnika. Montując folię grzewczą możemy się tego problemu pozbyć całkowicie.

Podsumowując. Folie grzewcze posiadają szereg korzyści, m.in.:

– bezpieczne i wydajne źródło ciepła,

– nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery,

– nie generują kosztów eksploatacji i są całkowicie bezobsługowe,

– są trwałe i niezawodne (żywotność produktu określona jest na 100 lat).

Montaż folii grzewczej powinien być przeprowadzany przez specjalistów, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność systemu. Marka Termofol stworzyła zestawy do samodzielnego montażu. Jest jednak jedna, znacząca różnica w przypadku samodzielnego montażu i montażu przez autoryzowanego instalatora. Jest to okres obowiązywania gwarancji. W przypadku samodzielnego montażu wynosi ona 6 lat, a w przypadku montażu przez autoryzowanego instalatora jest to 15 lat.

Warto zostawić to profesjonalistom i nie martwić się o błędy podczas montażu.

Nasi technicy posiadają odpowiednie szkolenia w zakresie nowoczesnych systemów ogrzewania oraz są autoryzowanymi instalatorami marki Termofol.

Zastanawiasz się czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się u Ciebie? Skontaktuj się z naszymi technikami i dowiedz się więcej.

Oferujemy nie tylko folie, ale również maty i panele grzewcze. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do zakładki „ogrzewanie” lub skorzystaj z linku https://energyset.pl/ogrzewanie/