EnergySet

Elektromobilność i energia słoneczna. Duet idealny?

Elektromobilność i fotowoltaika to dwie kluczowe dziedziny, które odgrywają coraz większą rolę w dzisiejszym świecie, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Użytkownikom nieustannie serwowane są nowe rozwiązania technologiczne, które przyczyniają się do wzrostu popularności obu tych rozwiązań, ale czy mogą one stworzyć zgrany duet? Czy te pojęcia można w jakikolwiek sposób ze sobą połączyć?

Elektromobilność to ogół zagadnień odnoszących się do użytkowania pojazdów elektrycznych. Pojęcie odnosi się nie tylko do konstrukcji, technologii i eksploatacji, ale także do infrastruktury ładowania. Na elektromobilność składają się też aspekty społeczne, prawne i gospodarcze, związane z produkcją, nabywaniem i użytkowaniem elektryków. Użytkowanie takich pojazdów bezpośrednio wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, co w konsekwencji oddziałuje pozytywnie na środowisko naturalne. O barierach i szansach rozwoju elektromobilności w Polsce pisaliśmy już na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Pojęcie fotowoltaiki odności się natomiast do procesu przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Umożliwia to efekt fotowoltaiczny, który zachodzi w ogniwach. Zawierają one krzem, który pochłania promieniowanie słoneczne. Fotony czyli cząstki światła wzbudzają elektrony w kryształkach krzemu – a dokładniej mówiąc – wybijają je i wprawiają w ruch. Skutkiem ruchu elektronów pomiędzy warstwami krzemowego półprzewodnika jest powstanie różnicy potencjałów czyli napięcia elektrycznego. Powstaje wówczas prąd stały, który przez przewody dostaje się do inwertera i tam przekształcany jest w prąd zmienny, który możemy wykorzystać do zasilania domowych urządzeń.

Instalacje fotowoltaiczne na dachach, na gruncie czy w postaci wiat fotowoltaicznych zyskują coraz większą popularność na przestrzeni ostatnich lat. Wynika to z chęci uzyskania niezależności od podwyżek cen za energię. Kwestie dbania o przyrodę również przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. 

W kontekście zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi, elektromobilność i fotowoltaika są niezwykle ważne. Wspólnie mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia niezależności energetycznej kraju.

Przejdźmy do sedna.  Jak elektromobilność i fotowoltaika mogą być ze sobą powiązane? Energia elektryczna, która jest potrzebna do naładowania naszego elektryka może pochodzić właśnie z fotowoltaiki. To rozwiązanie dobre dla naszego portfela i czasu. Zyskujemy niezależność od miejskich stacji ładowania. Możemy zasilić nasz pojazd wtedy, kiedy tego potrzebujemy i nie musimy stać w kolejce przy publicznej ładowarce. Ładujemy nasz samochód energią, którą wyprodukowała dla nas instalacja fotowoltaiczna. Komfort użytkowania, niższe koszty eksploatacji, mniejsza ingerencja w stan środowiska naturalnego, ograniczenia emisji hałasu, niewielka awaryjność – to tylko kilka aspektów, które mogą przyczynić się do większego zainteresowania elektrykami w przyszłości, a jednocześnie przyczynić się do wzrostu zainteresowania fotowoltaiką. 

Wzrost popularności elektromobilności i fotowoltaiki może także wpłynąć na rozwój nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na jeszcze większą wydajność i bardziej ekologiczny charakter tych dziedzin.

Innym ważnym aspektem elektromobilności i fotowoltaiki jest ich wpływ na sektor energetyczny. Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych i fotowoltaiki, sektor energetyczny musi dostosować swoją infrastrukturę do zapewnienia odpowiedniej ilości energii elektrycznej i zwiększenia jej wydajności. W przyszłości można spodziewać się, że energia elektryczna będzie stanowić większą część całkowitej produkcji energii, a elektromobilność będzie jednym z kluczowych sposobów jej wykorzystania.

Wreszcie, elektromobilność i fotowoltaika mają potencjał do zmiany sposobu, w jaki ludzie myślą o transportcie i energii. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w tych dziedzinach może pomóc w zwiększeniu świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz zachęcić do podejmowania działań mających na celu zrównoważony rozwój.

Według nas to dobre połączenie. A jakie Wy macie na ten temat przemyślenia? 

Zobacz Również