EnergySet

Fotowoltaika i pompa ciepła – opłacalna inwestycja?

Wielu naszych klientów w ostatnim czasie zastanawia się nad montażem pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Pojawia się też pomysł instalacji magazynu energii. O duecie fotowoltaiki i magazynu energii oraz o samych korzyściach z posiadania każdego z tych rozwiązań, pisaliśmy już na naszym blogu oraz na mediach społecznościowych. Zapraszamy do zapoznania się z tematem.

Ale jak wygląda kwestia duetu fotowoltaiki i pompy ciepła? Czy to wydajna i opłacalna inwestycja? Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Na te i inne pytania odpowiemy Wam w poniższym wpisie.

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwa zupełnie odmiennie działające rozwiązania. Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkowania energii elektrycznej, a pompa ciepła wykorzystuje prąd do ogrzewania domu. Jedna strona generuje więc prąd, który częściowo zużywamy podczas codziennych obowiązków w ramach autokonsumpcji, a druga strona – pompa – wykorzystuje ten prąd do generowania ciepła. Pamiętacie jak w poprzednich wpisach wspominaliśmy, że przeciętna autokonsumpcja prądu z mikroinstalacji jest na poziomie ok. 30%? Reszta energii trafia do sieci. Pompa pozwala zdecydowanie podwyższyć ten poziom, przez co zwiększa się opłacalność fotowoltaiki.

Jakie rodzaje pomp ciepła są dostępne na rynku i jaka jest ich zasada działania? Pompy ciepła klasyfikuje się na podstawie tzw. dolnego źródła ciepła. Z tego powodu wyróżniamy urządzenia gruntowe, wodne i powietrzne. Często spotykamy się też z określeniami takimi jak: powietrze-woda, woda-woda lub glikol-woda. Na chwilę obecną jednak najczęściej instalowane są pompy powietrze-woda. Cieszą się one największą popularnością wśród naszych klientów. W zależności od tego, czy pozyskują energię z powietrza, gruntu, czy z wody, różnią się nieco pod względem technologii i cen. Inne mogą być również wymogi prawne związane z ich montażem.

Ważną cechą, również istotnie wpływającą na zainteresowanie pompami, jest możliwość chłodzenia pomieszczeń. Zyskujemy więc ekologiczne i wydajne źródło ciepła na chłodniejsze dni oraz możliwość ochłodzenia pomieszczeń podczas upalnych dni.

Wiecie, że historia pompy ciepła sięga aż XIX wieku? Pierwsze zasady działania pompy zaprezentował w 1824 roku francuz Nicolas Carnot. Dopracowanie technologii zajęło jednak ponad 100 lat. Wtedy w Szwajcarii uruchomiono pierwsze w pełni działające systemy, które ogrzewały budynki użyteczności publicznej i krytą pływalnię. Natomiast pierwsza gruntowa pompa ciepła została uruchomiona w USA w 1945 r.

Jak widać technologia pracy pomp rozwija się już od długiego czasu. Nowoczesne technologie sprawiają, że współczesne rozwiązania są bezpieczne, wydajne i efektywne.

Znamy już rodzaje pomp ciepła i odrobinę historii, ale nadal nie wiemy jaka jest ich zasada działania.

Pompa ciepła działa analogicznie do urządzenia, które wszyscy posiadamy w naszych domach i którego używamy codziennie. Zastanawiacie się jakie to urządzenie? To lodówka! Oba urządzenia działają na tej samej zasadzie. Lodówka z wnętrza odprowadza ciepło na zewnątrz. Możecie to prosto sprawdzić – wystarczy zbliżyć dłoń do tyłu naszego urządzenia. Jest ciepło, prawda? Pompa działa podobnie. Pobiera ciepło z zewnątrz i przekazuje je do pomieszczenia.

Montaż pompy ciepła to początkowo znaczne obciążenie dla naszego portfela, ale w długofalowym okresie czasu oznacza spore oszczędności. Obniżają się rachunki za ogrzewanie, zyskujemy czyste i wydajne źródło ciepła. Ze względu na budowę i zastosowane technologie, pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe. Podziękuje nam za to nasz portfel oraz środowisko naturalne. Pompa bowiem nie wykorzystuje paliw kopalnych i podczas pracy nie emituje zanieczyszczeń.

Łącząc oba rozwiązania zyskujemy energię ze słońca, która pośrednio przyczynia się do utrzymania odpowiednej temperatury w naszej posiadłości. Dodatkowo przyczyniamy się do zmniejszenia zapotrzebowania na konwencjonalne źródła energii. Obecnie coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii w gospodarstwach domowych czy firmach, zarówno w kontekście ekologii, jak i ekonomii.

Pamiętajmy jednak o tym, żeby montaż naszej pompy powierzyć specjalistom z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. Nie pozostawiajmy tak ważnej kwestii przypadkowi. Odpowiednio wykonany montaż jest podstawowym elementem, który bezpośrednio wpływa na pracę całego systemu.

Jeżeli macie pytania lub chcielibyście zainwestować w fotowoltaikę lub pompę ciepła – zapraszamy do kontaktu.