EnergySet

Zacienienie instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej musimy brać pod uwagę bardzo wiele czynników. Liczą się nie tylko koszty związane z zakupem i montażem poszczególnych podzespołów, ale też kwestie dotyczące lokalizacji. Warto pozostawić te kwestie profesjonalistom, którzy wiedzą, w jaki sposób zamontować instalację tak, aby produkowała najwięcej energii i przynosiła możliwie najwyższe oszczędności.

Jest jedna, kluczowa zasada, o której pod żadnym pozorem nie należy zapominać. Panele fotowoltaiczne muszą być jak najmniej narażone na zacienienie. Wpływa to bezpośrednio na wyprodukowaną ilość energii, ale także na bezpieczeństwo pracy instalacji.

Instalacja produkuje energię elektryczną dzięki promieniom słonecznym – im więcej ich dotrze do paneli, tym lepiej. Wszelkie przeszkody, które napotkają promienie słoneczne na drodze do instalacji, będą negatywnie wpływać na efektywność ich pracy.

Mniejsza wydajność pracy = mniejsza ilość uzyskanej energii elektrycznej.

Trzeba też pamiętać, że praca w zacienieniu może skrócić żywotność instalacji fotowoltaicznej. Panele gorzej nasłonecznione znacznie mocniej się nagrzewają.

Zacienienie całkowite

Zacienienie całkowite modułu lub jego fragmentu występuje wtedy, gdy do panelu (lub jego części) w ogóle nie docierają promienie słoneczne. Najczęściej jest to spowodowane przez zalegający śnieg, liście czy inne zanieczyszczenia.

Zacienienie częściowe

Zacienienie częściowe modułu lub jego fragmentu występuje wtedy, gdy obiekt (np. drzewo, słup czy komin), który znajduje się w pobliżu instalacji, oświetlony przez promienie słoneczne, rzuca cień na moduły.

Całkowite zacienienie sprawia, że instalacja nie pracuje. Przy częściowym zacienieniu jej praca będzie mniej efektywna, ale panele mogą produkować prąd – zależy to przede wszystkim od tego, w jaki sposób zostały zamontowane.

Jak zmniejszyć negatywne skutki zacienienia naszej instalacji?

Najprościej – usunąć czynnik, który je powoduje czyli zanieczyszczenia na powierzchni modułów. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Zacienienia częściowe nie są możliwe do usunięcia w tak prosty sposób, ale tutaj przychodzi nam z pomocą rozwijająca się technologia – np. diody bocznikujące w modułach czy mikroinwertery.

DIODY BOCZNIKUJĄCE

Typowym rozwiązaniem jest wyposażanie modułów fotowoltaicznych w 3 diody bocznikujące, które połączone są równolegle z łańcuchem ogniw. Dzięki temu zyskujemy trzy niezależnie pracujące fragmenty modułu.

Chodzi o to, żeby w przypadku punktowego zacienienia wyłączony został tylko jeden łańcuch ogniw, a nie cały moduł. Gdy zacienienie paneli nie występuje, diody nie działają – uruchamiają się dopiero wtedy, gdy dochodzi do zacienienia.  W takim momencie strefa, w której występuje zacienienie, jest wyłączana z systemu. W ten sposób niezacienione części mogą działać normalnie.

MIKROINWERTERY

Mikroinwerter jest falownikiem, który przetwarza prąd stały na prąd zmienny. Działa tak samo jak zwykły falownik, jednak w mniejszym rozmiarze i o mniejszej mocy. Główna różnica polega na tym, że mikroinwerter montowany jest przy każdym module fotowoltaicznym. To rozwiązanie ma szereg zwolenników i przeciwników, ale dzisiaj nie będziemy skupiać się na wadach i zaletach żadnego z rozwiązań.

Mikroinwertery dobrze sprawdzają się w miejscach o nieregularnym nasłonecznieniu. Również tam, gdzie panuje większe ryzyko występowania różnego rodzaju zabrudzeń, tego typu technologia nie powinna zawieść.

Gdy powierzchnia modułu ulegnie zabrudzeniu, automatyczne zmniejszy się jego wydajność. Jeżeli posiadamy instalację z jednym falownikiem, wówczas obniży się wydajność pracy całej instalacji, ponieważ pozostałe moduły dostosują swoją pracę do tego modułu, który jest zanieczyszczony.

Inaczej sprawa wygląda przy instalacji wyposażonej w mikroinwertery. Przetwarzają one energię z pojedynczych modułów, a nie z całej instalacji. Każdy moduł posiada swój mikroinwerter.

Dobór miejsca, w którym ma być zlokalizowana nasza instalacja, a także wybór rozwiązań technologicznych, które zostaną zastosowane, warto pozostawić specjalistom, którzy mają odpowiednie doświadczenie.

Skontaktuj się z naszymi technikami i znajdź rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i staramy się zaproponować rozwiązanie, które będzie działało wydajnie i bezawaryjnie przez wiele lat.