ON-GRID Instalacja podłączona do sieci energetycznej. Produkowana energia może być zużywana na bieżąco, a pozostające nadwyżki oddawane są do sieci. Rozliczane są w systemie net-billing lub net-metering, o których pisaliśmy w poprzednim poście na naszym blogu.
W przypadku awarii lub niebezpiecznych warunków atmosferycznych Twoje gospodarstwo domowe zostaje tymczasowo bez energii elektrycznej.
OFF-GRID Instalacja autonomiczna, wyspowa, niezależna od sieci energetycznej, która umożliwia magazynowanie energii. Prąd, który wyprodukuje instalacja może być zużywany na bieżąco lub okresowo przechowywany w magazynie energii. Właściciel takiego typu instalacji zyskuje niezależność od podwyżek energii i awarii w sieci energetycznej. Nadwyżki przechowywane w magazynie mogą być też wykorzystywane w sytuacji, gdy produkcja w instalacji jest niewystarczająca, np. w nocy, podczas zwiększonego zużycia energii czy podczas przerw w działaniu sieci.
Instalacja hybrydowa Połączenie cech instalacji off-grid i on-grid? Brzmi jak doskonałe rozwiązanie! Instalacje tego typu podłączone są do sieci energetycznej, a dodatkowo wyposażone są w magazyn energii. Energia, którą produkuje fotowoltaika, w pierwszej kolejności zużywana jest na bieżąco w ramach autokonsumpcji. Wyprodukowane nadwyżki przechowywane są w magazynie energii. Dopiero, gdy magazyn jest całkowicie naładowany, nadwyżki oddawane są do sieci energetycznej.